جادوی اقتصاد

منشور خبری تحلیلی اقتصاد ایران و جهان

جادوی اقتصاد

منشور خبری تحلیلی اقتصاد ایران و جهان

زندگی بر پایه اقتصاد

معرفی کتاب «تحلیل فضای کسب و کار»

پنجشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۴:۰۹ ب.ظ

 

عنوان: تحلیل فضای کسب‌وکار
نویسنده: مرتضی عمادزاده
انتشارات: دنیای اقتصاد

کتاب «تحلیل فضای کسب و کار» نوشته استاد دانشگاه، دکتر مرتضی عمادزاده است. مولف در مقدمه کتاب هدف انتشار آن را «کمک به مدیران اجرایی و گروه تصمیم‌سازان برای پایش و کمک به بهبود شرایط کسب و کار و توفیق در برقراری روابط مطلوب‌تر و معقول‌تر در تعاملات روزمره اجتماعی از طریق توسعه بینش‌های فردی و ارتقای ادراکات اجتماعی ایشان» برشمرده است. 

مدیران اجرایی امروزه در فضای پیچیده و متلاطمی کار می‌کنند و برای بقا و موفقیت در عرصه‌های مختلف کسب و کار، نیازمند شناخت فضا و محیط پیرامون خویش هستند. در این کتاب برآنیم تا به شرح و تحلیل محیط کسب و کار بپردازیم و راهکارهای ممکن برای موفقیت هر چه بیشتر بنگاه‌های اقتصادی را به صورت مفهومی و کاربردی جست‌وجو کنیم. برای شناخت بهتر و بیشتر فضای کسب و کار داخلی و جهانی، ضرورت انکارناپذیر فراگیری شاخه‌های گوناگون علوم اجتماعی همچون تئوری‌های اقتصاد، تکنیک‌های مدیریت مالی، مسائل مربوط به بازاریابی، مباحث منابع انسانی، رفتار سازمانی، بازرگانی بین‌المللی، مدیریت استراتژیک، فناوری اطلاعات و امثالهم، زیربنای موفقیت است.


دکتر عمادزاده در این کتاب ابتدا به بیان مسائل نظری پرداخته که حول تحلیل‌های فضای کسب و کار جریان دارند. در مرحله بعدی به تحلیل شاخص‌های توان اقتصادی و فضای کسب و کار در ایران و در پایان نیز با تمرکز بر فضای کسب و کار بین‌المللی تلاش کرده است تا جایگاه و نقش و نیز آینده ایران در این محیط را بررسی و نتیجه‌گیری کند. به عنوان مثال نویسنده شاخص‌های آزادی اقتصادی بنیاد هریتیج را که مشتمل بر 10 شاخص اصلی هستند در کنار شاخص‌های سهولت کسب و کار بانک جهانی، تحلیل کرده و جایگاه ایران در درون این شاخص‌ها و در میان سایر کشورهای جهان را بررسی و مقایسه کرده است.

 عمادزاده با این پژوهش توانسته به صورتی عینی و ملموس وضعیت و جایگاه ایران در درون فضای کسب و کار بین‌المللی را بارز و مشخص کند. در واقع با خواندن این کتاب می‌توانیم در پایان آن، امیدوار باشیم که تصویر روشن و مبرهنی از وضعیت اقتصادی و تجاری ایران در زمان و فضای کسب و کار جهانی به دست آوریم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی